בדיקת שיקים מוגבלים – כך תוודאו שהשיק שבידיכם תקין ותקף

דף הבית » המגזין » בדיקת שיקים מוגבלים – כך תוודאו שהשיק שבידיכם תקין ותקף
בדיקת צ'קים מוגבלים

שיקים הם אמצעי תשלום מקובל מאוד בעולם העסקים: גם בעידן הדיגיטלי של ימינו, נרשמים בארץ מדי חודש צ'קים בסכום כולל של כ-80-90 מיליארד ש"ח. למרבה הצער, גם הצ'קים החוזרים מהווים תופעה נפוצה למדי, כשב-2018 לדוגמה חזרו כ-3.5 מיליון צ'קים בסכום כולל של קרוב ל-40 מיליארד ש"ח. לאור נתונים אלו, בדיקת שיקים היא פעולה חשובה שתעזור לכם לוודא מראש שכל המחאה שניתנת לכם היא אכן תקינה ותקפה.

המחיר הגבוה של כל צ'ק חוזר

רוב בעלי העסקים מעדיפים באופן טבעי לקבל כסף מזומן בתמורה לשירות או מוצר שהם מספקים. מצד שני, המגבלות ההולכות ומחמירות על השימוש במזומן והתחרות העזה בכל ענפי המשק מחייבות את בעלי העסקים לאפשר תשלום גם באשראי או בצ'קים, כולל האופציה של צ'ק דחוי או פריסת התשלום למספר המחאות.

צ'ק חוזר מחייב את העסק להקדיש זמן לטיפול בנושא, כולל פנייה אל הלקוח והפקדה מחודשת בבנק. בחלק מהמקרים נגבית גם עמלה, וכמובן שישנה גם הטרחה שבהתעסקות ובמידה רבה גם אי נעימות. צ'קים שאינם מכובדים עקב א.כ.מ (אי כיסוי מספיק) כבר גורמים נזק כלכלי של ממש והפסדים שעלולים לפגוע ביציבות העסק. בהקשר זה, כדאי לדעת שבכ-40% מהמקרים זוהי סיבת החזרת הצ'ק, ובסך הכל מדובר במיליארדי שקלים בכל שנה – עוד סיבה טובה להקפיד על ביצוע בדיקת צ'קים בכל פעם שמקבלים תשלום באמצעי זה.

איך מתבצעת בדיקת צ'ק?

הסיבה העיקרית לביצוע בדיקת צ'קים מוגבלים היא כאמור החשש שאין כיסוי מספיק. בהתאם, אחד המרכיבים המהותיים של בדיקת צ'ק הוא לוודא שהחשבון שממנו נמשכה ההמחאה אינו מוגבל. בהקשר זה, כדאי לדעת שבארץ ישנם כחצי מיליון חשבונות שבנק ישראל, בהתאם לתקנות העדכניות, מגביל. באתר של בנק ישראל ניתן לאתר חשבונות אלה וזהו גם שירות שאולסורס מספקת ללקוחותיה.

בדיקת שיקים על-מנת לוודא שאין פגם טכני

מרכיב נוסף של בדיקת צ'ק הוא לוודא שאין פגם טכני ברישום שלו. אמנם לכאורה כולנו יודעים איך כותבים צ'ק, אבל בפועל מדי יום חוזרות אלפי המחאות עקב טעות כזו או אחרת. בהתאם לכך, בדיקת שיקים כוללת תשומת לב לדגשים הבאים:

  • ללא תיקונים – ואם ישנם תיקונים כלשהם, ליד כל תיקון מופיעה חתימה.
  • חותמת חברה – אם מדובר על בדיקת צ'קים של חברה, יש לוודא שמופיעה עליהם חותמת החברה.
  • תאריך – לא מעט אנשים מתבלבלים בתאריך ורושמים מועד שכבר חלף. בפרט, כך הדבר בחודשים הראשונים של כל שנה לועזית.
  • כל הפרטים ברורים – וכמובן לא חסר שום פרט (סכום במילים, סכום בספרות, תאריך, חתימה).

בדיקת צ'קים מקצועית ופתרונות נוספים לבעיית ההמחאות שלא מכובדות

על-מנת למזער את הנזקים השונים שנגרמים עקב צ'קים לא תקינים או כאלה שניתנים למרות שאין כיסוי בחשבון הבנק של הלקוח, ההמלצה לעסקים היא לבצע בדיקת שיקים יסודית, ובפרט בעזרת חברה שזוהי המומחיות שלה. פתרון נוסף הוא לדרוש צ'ק בנקאי כשמדובר על סכומים גבוהים וכשהסיכון גבוה במיוחד.

דרך נוספת להבטיח ראש שקט היא ניכיון שיקים – עוד שירות שמספקת אולסורס, שירות שהמהות שלו היא המרת צ'קים דחויים בכסף מזומן שניתן לעסק במהירות ואפילו תוך שעה בלבד (בניכוי עמלה מסוימת כמובן).

הניסיון הרב שצברנו בתחום לאורך השנים – למעלה מ-10 שנים – תורם לאמינות ומבטיח פתרונות משתלמים במיוחד לכל עסק שיש ברשותו צ'קים מכל הסוגים.

השאירו פרטים וקבלו הצעה משתלמת:

צריכים הלוואה או ניכיון שיקים?

השאירו פרטים וקבלו הצעה משתלמת: