הלוואת בולט – מה זה, האם זה משתלם ומה חשוב לדעת?

דף הבית » המגזין » הלוואת בולט – מה זה, האם זה משתלם ומה חשוב לדעת?
הלוואת בוליט

הלוואת בולט – שלפעמים נקראת גם הלוואת בוליט – היא פתרון מימון מעניין במיוחד. הלוואה זו מאפשרת לכל מי שזקוק לסכום כסף באופן מיידי לקבל אותו – ולשלם על ההלוואה רק בתום תקופת ההחזר, שיכולה להימשך גם מספר שנים. בזכות דחיית ההחזר, הלווים יכולים ליהנות מהכסף מבלי לצמצם את ההוצאות השוטפות. על-מנת להבין מהם הסוגים השונים של הלוואות בולט, מה ההבדל בינן לבין הלוואות אחרות ובאילו מקרים הן משתלמות במיוחד, הכנו עבורכם את המדריך שבעמוד זה.

הסוגים השונים של הלוואות בולט

הלוואות בולט (שמוצעות גם תחת השמות הלוואות גישור וגם הלוואות בלון) נחלקות לשני סוגים: בולט מלא (או גישור מלא) ובולט חלקי (גישור חלקי).

מי שבוחר באופציה של הלוואת בולט מלא לא משלם בכלל למלווה לאורך כל תקופת ההלוואה. בסוף התקופה ישולם בתשלום אחד סכום שכולל גם את הקרן וגם את הריבית. בולט חלקי פירושו תשלום הריבית על ההלוואה באופן שוטף והחזר הסכום עצמו בתשלום אחד בסוף התקופה.

מה ההבדל בין הלוואת בולט להלוואות גרייס?

גם בהלוואות גרייס לא מתחילים להחזיר את ההלוואה מיד לאחר שלוקחים אותה, אלא רק כעבור תקופה מסוימת (שמוגדרת כתקופת הגרייס). ההבדל הוא שבמקרה של הלוואת בולט החזר הקרן מתבצע רק בתום תקופת ההלוואה, ולעומת זאת בהלוואת גרייס אמנם יש דחייה מסוימת – אבל כן מתחילים להחזיר את הקרן בתשלומים חודשיים לאחר פרק זמן שנקבע מראש (למשל שנה מתוך תקופת ההחזר הכוללת של 5 שנים).

במובן מסוים, הלוואת בוליט היא למעשה סוג ספציפי מאוד של הלוואת גרייס – כשתקופת הגרייס זהה לתקופת ההלוואה.

הלוואת בוליט

באילו מקרים כדאי לשקול לקיחת הלוואת בוליט?

חשוב לזכור כי העלות של הלוואת בוליט גבוהה יותר בהשוואה להלוואה רגילה. הסיבה לכך היא שהקרן נשארת קבועה לאורך כל תקופת ההלוואה – בעוד שבהלוואה "רגילה" הקרן פוחתת עם הזמן, ולכן הריבית שמשלמים עליה פוחתת גם כן.

עוד שיקול חשוב הוא יכולת ההחזר בתום התקופה. בהתאם, הלוואות בוליט מתאימות בעיקר למי שיודע בוודאות שהוא צפוי לקבל סכום כסף שיכסה את ההלוואה – למשל מתוך קרן השתלמות שמגיעה לנקודת פתיחה, או ירושה שעומדת להשתחרר.

עוד מצב שבו הלוואת בוליט היא אופציה רלוונטית הוא במסגרת שיפור דיור. במקרה זה, עשוי להיות מרווח זמן משמעותי בין המועד שבו יש לשלם עבור הדירה החדשה לבין מועד קבלת הכסף על הדירה הנוכחית. הלוואת הגישור מאפשרת לגשר על מרווח הזמן הנ"ל, כך שמצד אחד לא תתפספס ההזדמנות לקנות דירה חדשה במחיר משתלם, ומצד שני אפשר יהיה למכור את הנכס הקיים בלי לחץ זמן רב מדי.


שאלות נפוצות ותשובות

מה זה הלוואת בולט?

הלוואת בולט או בוליט (שכאמור נקראות גם הלוואת בלון או גישור) היא פיתרון מימון מוצלח מאוד למי שזקוק מכל סיבה שהיא לדחייה משמעותית במועד ההחזר של הכסף. עם זאת, העלות שלה גבוהה יותר בהשוואה להלוואות רגילות, ולכן חשוב לשקול היטב את הכדאיות שלה.

מה ההבדל בין בולט מלא לבולט חלקי?

בהלוואות בולט מלא ההחזר החודשי לאורך כל התקופה הוא 0 ש"ח. בולט חלקי מחייב תשלום חודשי של הריבית על ההלוואה. עלות בולט מלא היא מעט גבוהה יותר (בגלל האפקט של ריבית ד'ריבית).

האם יש צורך בביטחונות עבור הלוואת בולט?

ברוב המקרים, כן. באופן כללי, תמיד אפשר לקבל תנאים טובים יותר עבור הלוואה שניתנת תמורת ביטחון כזה או אחר.

למי מיועדות הלוואות בולט?

הלוואות בולט מתאימות גם לאנשים פרטיים – לכל מטרה שהיא, כולל השלמה למשכנתא, רכישת רכב חדש, מימון לימודים וכו' – וגם לעסקים. כדאי לזכור שישנם תמיד גם פתרונות אחרים, כמו למשל ניכיון שיקים, ולכן חשוב לבצע השוואה מקיפה של כל האפשרויות.

מהו שיעור הריבית על הלוואות בוליט?

הריבית משתנה בהתאם למשך תקופת ההחזר, לגובה הסכום ולמאפיינים נוספים – לרבות כושר המיקוח של כל מי שמבקש הלוואה כזו.

מה משתלם יותר, בוליט או גרייס?

אין תשובה חד-משמעית לשאלה זו. על-מנת לבחור נכון את פתרון המימון האופטימלי עבורכם, חשוב להבין קודם כל מהי יכולת ההחזר שלכם – בנקודת הזמן הנוכחית, לאורך תקופת ההלוואה ובסופה. המלצה נוספת היא להיעזר במומחים אובייקטיביים שמחויבים אך ורק לכם, ולכן יעזרו לכם למצוא את ההלוואה הנכונה והזולה ביותר.

השאירו פרטים וקבלו הצעה משתלמת:

צריכים הלוואה או ניכיון שיקים?

השאירו פרטים וקבלו הצעה משתלמת: