שיק ביטחון – איך רושמים, מתי מוסרים ומה חייבים לדעת עליו?

דף הבית » המגזין » שיק ביטחון – איך רושמים, מתי מוסרים ומה חייבים לדעת עליו?
שיק ביטחון לדוגמא

צ'ק ביטחון הוא חלק בלתי נפרד מעסקאות רבות במשק ובפרט מקובל השימוש בו במסגרת הסכמי השכרת דירות. לפני שנותנים או מקבלים שיק ביטחון, כדאי לדעת מהם המאפיינים העיקריים שלו, איך נהוג לרשום אותו, מה בעצם מייצר את הביטחון בשיק ועל מה חשוב להקפיד. את כל המידע הנ"ל, ועוד, תמצאו בעמוד זה.

מה זה בעצם צ'ק ביטחון?

חשוב להדגיש: מבחינת הבנקים, שיק ביטחון הוא בעצם שיק רגיל לגמרי. למעשה, ההבדל המהותי היחיד בין המחאה רגילה לבין שיק לביטחון הוא הכיתוב על גבי פיסת הנייר – "לביטחון", "צ'ק ביטחון" וכו' – אבל מבחינת הבנק עצמו אין שום משמעות להוספת המילים.

יחד עם זאת, גם מי שמודע לכך שבפועל מדובר בצ'ק רגיל, עדיין משתמש באופציה הזו, בפרט כאמור כחלק מהביטחונות במסגרת עסקת השכרת דירה. מדוע? בזכות היתרונות שלו שנפרט כעת.

היתרונות של שיק לביטחון

היתרון הראשון של שיק לביטחון הוא העלות שלו: בניגוד לערבות בנקאית שעלולה להיות יקרה, ושהעלות שלה היא אחוז מסוים מהסכום שמופיע על הצ'ק, צ'ק הביטחון הוא אופציה זולה – בדיוק כמו המחיר של כל צ'ק.

סיבה שנייה היא הפשטות. צ'קים בנקאיים למשל ניתן להנפיק אך ורק בסניף הבנק, ואילו את צ'ק הביטחון אפשר לכתוב עם כל פנקס צ'קים שיש לכם. בנוסף, אין פגיעה במסגרת האשראי שלכם – בהקשר זה כדאי לדעת שהנפקת צ'ק בנקאי למשל מחייבת פתיחת פיקדון בגובה אותה המחאה, כך שהבנק יהיה בטוח שאם מחזיק הצ'ק הבנקאי יחליט להפקיד אותו, יהיה לכך כיסוי מתאים. כלומר, אם למשל תרצו לתת המחאה בנקאית על סך 25,000 ש"ח אתם צריכים קודם כל לוודא שיש בחשבון שלכם סכום כזה, וכל עוד לא תחזירו לבנק את הצ'ק, סכום זה לא יהיה זמין עבורכם.

החסרונות של צ'ק ביטחון

מבחינת הגורם שמחזיק את שיק הביטחון, החיסרון העיקרי הוא שלמעשה אין ודאות שלהמחאה זו יהיה כיסוי – אם הוא יגיע לבנק ויפקיד את ההמחאה ובאותה נקודת זמן בחשבון הבנק של נותן השיק אין מספיק כסף, הבנק פשוט יחזיר את ההמחאה.

למידע בנושא חוק שיקים ללא כיסוי >>

עוד חיסרון, גם כן מבחינת מי שמחזיק שיק ביטחון, הוא שנותן השיק יכול למעשה לבטל אותו, גם מבלי להודיע על כך (בניגוד לצ'קים הבנקאיים שעליהם חתום הבנק, שלמעשה מספק את רמת הוודאות המירבית).

איך כותבים שיק ביטחון?

רבים מבין אלה המתבקשים לספק המחאה מסוג זה שואלים איך רושמים שיק ביטחון.

התשובה: כמו כל צ'ק, אבל מבלי לציין תאריך, וכאמור נהוג להוסיף את המילה "לביטחון" בחלקה העליון של ההמחאה (גם אם מבחינת הבנק אין לכך משמעות, התוספת מזכירה למחזיק הצ'ק את מטרתו).

הסיבה להשארת שדה התאריך ריק היא שצ'קים רגילים תקפים רק לחצי שנה. מאחר שחוזה שכירות סטנדרטי נמשך שנה לפחות, מועד פקיעת תוקף מוקדם מדי ישאיר את המשכיר ללא הביטחון שמקנה הצ'ק לקראת סוף החוזה, ומועד מאוחר יותר מונע שקט נפשי בתחילתו של החוזה, כל עוד ההמחאה בכלל לא בתוקף.

איך נראה צ'ק ביטחון לדוגמא?

דרך עוד יותר טובה להבין כיצד לכתוב את ההמחאה היא פשוט לראות שיק ביטחון לדוגמא:

שיק ביטחון לדוגמא
(הפרטים המזהים של שיק ביטחון לדוגמא זה כמובן טושטשו. את שדה התאריך חשוב כאמור לא למלא).

על מה חשוב להקפיד כשבוחרים להשתמש באופציה הזו?

אחרי התשובה לשאלה איך כותבים שיק ביטחון, בתוספת התמונה של צ'ק ביטחון לדוגמא, ישנם עוד כמה דגשים חשובים.

כשמשתמשים באופציה של צ'ק ביטחון לדוגמא עבור שכירת דירה, היתרונות הם בעיקר עבור נותן הצ'ק, במקרה זה השוכר. החסרונות של דרך זו לספק את הביטחון הדרוש נוגעים בעיקר למחזיק הצ'ק, כלומר המשכיר – אם כי גם כך עצם העובדה שיש בידיו שיק ביטחון מקנה לו סנקציה שאותה יוכל להפעיל בקלות יחסית אם השוכר יפר את החוזה או יגרום נזקים לנכס (בדומה למתן צ'ק דחוי כתשלום עבור רכישת סחורה בהקפה. אמנם הקונה יכול לבטל את הצ'ק, אבל העובדה שבידי המוכר נמצאת ההמחאה תעזור לו לגבות את החוב במידת הצורך).

בכל מקרה, חשוב מאוד לעגן את אפשרויות השימוש בצ'ק הביטחון בחוזה השכירות. המלצה נוספת היא לכתוב בחוזה זה במפורש כי לשוכר אסור לבטל את השיק כל עוד החוזה תקף. דגש נוסף הוא להגביל את הסחירות של השיק – לטובת הגורם שמפקידים בידיו את אותה המחאה. אם השיק אינו למוטב בלבד, ניתן לבצע בקלות ניכיון צ'קים ולהעביר את ההמחאה לגורם שלישי ובמצב זה לנותן הצ'ק יהיה קשה יותר להגן על כספו.

שאלות נפוצות ותשובות

האם חובה להשתמש בשיק ביטחון כששוכרים דירה?

לא.

שיק ביטחון בשכירות דירה הוא אופציה אחת, וכאמור ישנם בעלי נכסים שדורשים ערבות בנקאית או המחאה בנקאית (ומצד שני, ישנם גם כאלה שנותנים אמון בשוכרים ומוותרים על ערבויות מסוג זה).

לכמה זמן תקף צ'ק ביטחון?

כמו המחאה רגילה – לחצי שנה. לכן, מומלץ לא לרשום בו תאריך.

האם ניתן לבטל שיק ביטחון?

אם ההסכם שבמסגרתו ניתן השיק מונע בתנאים מסוימים את הביטול, פעולה זו תהווה הפרת הסכם – אבל חשוב להדגיש שמבחינת הבנק התשובה היא חיובית בכל מצב.

האם ישנן הגבלות מיוחדות על הפקדת צ'ק לביטחון?

לא. בדומה לכל צ'ק רגיל, אם בחשבון הבנק של נותן השיק יש כיסוי מספיק, הוא יכובד בכל נקודת זמן ובלי קשר להסכם שבמסגרתו הוא ניתן.

השאירו פרטים וקבלו הצעה משתלמת:

צריכים הלוואה או ניכיון שיקים?

השאירו פרטים וקבלו הצעה משתלמת: